Przejdź do nowej strony WWW >>
A A A

Chcesz sie odstresować... zacznij malować! Wymaluj swój problem!

Stres to reakcja organizmu na bodziec zewnętrzny zwanym stresorem. Napięcia związane z wymogami jakie niesie życie, wpisane są w naturę ludzką, poziom stresu to poziom zdolności osoby do przyjęcia zmian. A zatem, bez względu na rodzaj bodźca wywołującego stres, stresujemy się tylko z jednego, jedynego powodu…z powodu wątpliwości… co do możliwości poradzenia sobie w danej sytuacji!

 

Osoba, która wątpi w swój naturalny zasób, nie wierzy w swój wewnętrzny potencjał odczuwa zdecydowanie mniejszą odporność na stres. Popada w zniechęcenie i brak motywacji do działania. Terapia przez sztukę omija lęk przed podejmowaniem wyzwań, kształtuje umiejętność łagodnego przenoszenia wewnętrznych stanów emocjonalnych, dając poczucie wewnętrznej wolności, pewności i wiary we własne siły.

 

 

W każdym z nas zawarte są pierwiastki twórcze, człowiek od zarania dziejów tworzył, bycie twórczym to znaczy bycie sobą. Podczas tworzenia zaspokajane są podstawowe potrzeby ludzkie: poczucie bezpieczeństwa i wolności, w procesie powstawania dzieła, nikt nie może nam niczego narzucić. Człowiek relaksuje się skupiając się na wyborze koloru, tworzeniu unikalnej barwy, która „wychodzi” spod jego ręki, bawi się linią, kszałtem niespotykanym do tej pory w świecie. Uruchamia myślenie abstrakcyjne, wyobrażeniowe i subiektywne swoje własne niczym nie tłumione.

 

Malowanie jest jednym z działów arteterapii. Skuteczność arteterapii bierze się z ogromnej potrzeby spontanicznego, nieodpowiedzialnego, niczym nieograniczonego, nieskrępowanego, kreatywnego wyrażania uczuć i emocji. Bycie artystą to znaczy bycie wolnym. Osoba ma poczucie, że może wszystko.

Malowanie lub rysowanie kształtuje umiejętność łagodnego przenoszenia wewnętrznych stanów emocjonalnych, Przełamując schematy na płótnie lub papierze, pokonuje bariery, następnie przenosi tę umiejętność w codzienne życie i o wiele łatwiej przechodzi procesy adaptacyjne w nowych warunkach, staje sie odważniejsza, nawet się tego niespodziewając. Potrzebujemy tylko kawałek czystej kartki, płótna, kilka kredek i kilka tubek farby.

 

 

Na warsztaty arteterapii przychodzą osoby, które „kipią” emocjami i szukają sposobu wyrażenia się w twórczy sposób. Przychodzą także osoby, które proszą o pomoc w odzyskaniu spokoju wewnętrznego po trudnych przeżyciach emocjonalnych związanych z utratą pracy, trudnościami w relacjach, z dziećmi.